Strona 1 z 1

Księgi on-line

: 04 kwie 2017, 21:55
autor: Piotrek
Witajcie

Istnieje kilka stron, które udostępniają skany z ksiąg metrykalnych i akta stanu cywilnego.

Do najważniejszych zaliczam:

1. http://szukajwarchiwach.pl

Serwis publikuje informacje o zespołach a także skany materiałów z kilku polskich archiwów – także Archiwum Państwowe w Lublinie oraz Archiwum Państwowe w Zamościu. Serwis stale się powiększa, zatem warto sprawdzać nowości. Aby jak najszybciej odszukać skany należy w oknie wyszukiwarki wpisać miejscowość (np. Fajsławice) i zaznaczyć pole „Tylko ze skanami”. Więcej informacji o samym serwisie, jego historii, założeniach i planach publikacji znajdziemy na stronie http://szukajwarchiwach.pl/o_serwisie

2.http://metryki.genealodzy.pl/woj-LB

Ogólnopolska baza skanów, z woj. lubelskiego jest obecnie kilka parafii.

3. https://familysearch.org/search/image/ ... %3D1867931

Na stronie znajdziemy imponującą ilość skanów z różnych części świata. Archiwum które znajduje się w Salt Lake City jest ogromne, zatem należy się spodziewać stale rozrastającej bazy skanów i indeksów. Powyżej znajduje się przekierowanie do materiałów związanych z woj.lubelskim ale warto zwiedzić serwis w poszukiwaniu innych materiałów. W odróżnieniu od pierwszego z polecanych serwisów, tutaj znajdziemy dokumenty metrykalne nawet z lat 40tych XX wieku. Nie wymaga rejestrowania się w serwisie. Czasami mormoni zmieniają link i trzeba stale sprawdzać czy działa przekierowanie.

4. http://metryki.genbaza.pl

Materiał przypisany jest do odpowiednich archiwów, zatem znajdziemy tu skany z Archiwum Diecezjalnego (AD) w Kielcach, Archiwum Państwowego (AP) w Kielcach, AP Grodzisk, AP Koszalin, AP Pułtusk, AP Sandomierz oraz AP Łódź.
Dla lubelskich genealogów szczególnie atrakcyjny jest zbiór skanów dostępny w katalogu AP Sandomierz. Znajdziemy tutaj np. księgi z Annopola, Borowa, Gościeradowa, Janowa Lubelskiego, Modliborzyc itd. Serwis wymaga zarejestrowania się ale jest to darmowe.

Pozdrawiam
Piotrek

Re: Księgi on-line

: 06 kwie 2017, 12:16
autor: AndrzejTomasz
Dla ułatwienia dotarcia do lubelskich metrykaliów, podajemy linki do zbiorów on-line znajdujących się AP w Lublinie.

-rzymskokatolickie:
http://lublin.ap.gov.pl/zasob/zbiory-on ... olickiego/

-greckokatolickie:
http://lublin.ap.gov.pl/zasob/zbiory-on ... olickiego/

-prawosławne:
http://lublin.ap.gov.pl/zasob/zbiory-on ... oslawnego/

-mojżeszowe:
http://lublin.ap.gov.pl/zasob/zbiory-on ... zeszowego/

Re: Księgi on-line

: 23 kwie 2017, 13:58
autor: Piotrek
Kolejna baza skanów metryk, o której dowiedziałem się stosunkowo niedawno, jest dostępna na stronie Bialskiej Biblioteki Cyfrowej: http://bbc.mbp.org.pl/dlibra/publication/9820

W Białej Podlasce prężnie działa "Klub Genealogiczny Biała Podlaska". Pracami Klubu kieruje Pani Beata Zacharuk.

Wszystkim Członkom oraz Pani Beacie życzymy dalszych sukcesów na polu propagowania wartości rodzinnych oraz dbałości o historię regionu.

Pozdrawiam
Piotr Glądała