Kancelarie cmentarne

Piotrek
Posty: 16
Rejestracja: 03 kwie 2017, 17:17
Kontakt:

Kancelarie cmentarne

Post autor: Piotrek » 17 lip 2017, 17:09

Witajcie

Chciałbym się z Wami czymś podzielić, może akurat przyda się taka wiedza.

Wcześniej nie miałem konieczności prowadzić poszukiwań genealogicznych w kancelariach cmentarnych ale przyszedł ten dzień i skorzystałem. W dostępnych na sieci wyszukiwarkach grobów znalazłem sporo pochówków należących do osób noszących moje nazwisko. Były to różne miejsca w całej Polsce. Ludzie jacy tam spoczywali, urodzili się powiedzmy w latach 1920-1940. Chcąc ustalić kim są dla mojej rodziny,musiałbym dotrzeć do żyjących potomków lub korzystać z USC. Jednak nie zawsze jest to możliwe. Potomkowie mogą zwyczajne nie pamiętać rodziców dziadka czy babci a przy USC mogą być problemy związane z wykazaniem pokrewieństwa. Tak też było w moim przypadku. Zatem napisałem prośbę do zarządu cmentarza komunalnego w której opisałem kogo szukam i dlaczego (że jestem genealogiem), po co jest mi to potrzebne i podałem dane z wyszukiwarki. Dzisiaj otrzymałem list z kancelarii w której oprócz miejsca urodzenia i informacji o rodzicach była jeszcze wzmianka o osobie z rodziny odpowiedzialnej za pochówek (w tym przypadku żona), ostatnie miejsce zamieszkania oraz,jeśli grób był dzielony z kimś jeszcze,to stosowna adnotacja (akurat była to teściowa). Wszystko sprawnie,dokładnie i szybko (na e-maila czekałem dwa dni).

Teraz mi tak przyszło do głowy że wśród urzędników też są zwyczajni ludzie,którzy chcą pomóc i nie robią przeszkód. Takim urzędnikom serdecznie dziękuje a genealogom życzę aby trafili na dobrych ludzi.

Pozdrawiam
Piotrek

AlicjaF
Posty: 1
Rejestracja: 13 lip 2017, 19:36
Kontakt:

Re: Kancelarie cmentarne

Post autor: AlicjaF » 22 lip 2017, 17:42

Opisana przez Ciebie sytuacja jest bardzo optymistyczna- ja również zamierzam uzyskać informację z Zarządu Cmentarza, bo uzyskanie informacji o imionach rodziców zmarłego członka rodziny znacząco wpłynie na dalszy rozwój drzewa naszej rodziny. Ciekawa jestem, dlaczego takie informacje nie są udzielane w USC (urzędnicy powołują się na przepisy),przecież osób zmarłych nie dotyczy ustawa o ochronie danych osobowych.
Pozdrawiam
Alicja

Piotrek
Posty: 16
Rejestracja: 03 kwie 2017, 17:17
Kontakt:

Re: Kancelarie cmentarne

Post autor: Piotrek » 28 lip 2017, 18:16

Wysłałem prośby o udzielenie informacji do kilku kancelarii cmentarnych. Póki co,tylko z jednej nie odpowiedzieli. W jednym przypadku na tyle zainteresowałem tematem że pani zaintrygowana moimi poszukiwaniami znalazła moją stronę rodzinną. Wielki szacunek i podziękowania dla pracowników kancelarii cmentarnych!

Powoływanie się przez różne instytucję (np urzędnik stanu cywilnego lub ksiądz) na ochronę danych osobowych w przypadku osób zmarłych jest dla mnie niezrozumiałe. Kwestia ta była już wyjaśniania z Głównym Inspektoratem Ochrony Danych Osobowych, gdzie Lubelskie TG otrzymało jasną odpowiedź, że ustawa nie dotyczy osób zmarłych. Jakby ustawa dotyczyła osób zmarłych to równie dobrze nie można by umieszczać klepsydr.

Trzymam kciuki za udany kontakt z kancelarią!

Piotrek

Miuxo565
Posty: 1
Rejestracja: 12 paź 2017, 23:33
Kontakt:

Re: Kancelarie cmentarne

Post autor: Miuxo565 » 13 paź 2017, 13:22

daj znać jak ci poszło

Piotrek
Posty: 16
Rejestracja: 03 kwie 2017, 17:17
Kontakt:

Re: Kancelarie cmentarne

Post autor: Piotrek » 14 lis 2017, 17:38

Witaj

Kontaktowałem się z kilkoma kancelariami. Robiłem to głównie drogą elektroniczną a raz zdarzyło mi się zadzwonić telefonem. Były to kancelarie cmentarzy w miastach jak też na wsi. Otrzymałem 100% odpowiedzi.

W jednym przypadku na tyle zainteresowałem tematem,że Pani sama zaczęła myśleć o genealogii. W pozostałych przypadkach kontakt był prawidłowy i bezproblemowo podawano mi te informacje o które prosiłem. Oczywiście wszystko zależy od tego co w chwili pogrzebu zapisano w księgach. W jednym przypadku otrzymałem szczegółowe dane jak imiona rodziców, miejsce urodzenia, ostatnie miejsce zamieszkania itp a w innym tylko miejsce urodzenia i nr aktu zgonu.
Naturalnie daty urodzin i zgonów miałem np z wyszukiwarki Grobonet.

Tak czy inaczej zachęcam do kontaktu z kancelariami.

Pozdrawiam

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości